Za koga je spirala (Intrauterini uložak) pravi odabir?

"Spirala" je visoko učinkovita i sigurna metoda kontracepcije bilo da se radi o IUD-u koji sadržava bakar (Cu-IUD) ili IUD-u koji otpušta hormon levonorgestrel (LNG-IUD).

Prednosti su im rijetke nuspojave, dugotrajan učinak (5 godina) uz prihvatljivu cijenu te povratak plodnosti odmah po uklanjanju. Procjenjuje se da u Hrvatskoj oko 2 % žena reproduktivne dobi koristi ovaj oblik kontracepcije dok u europskim zemljama deset puta više.

Kojim se ženama najčešće preporučuje Cu-IUD ?

1. Ženama koje su više puta rađale te žele dugotrajniju, ali reverzibilnu kontracepciju.
  2. Ženama koje ne smiju uzimati oralnu hormonsku kontracepciju (migrena, duboka venska tromboza, neregulirana hipertenzija...)
  3. Ženama koje doje
  4. Može se primijeniti kao hitna postkoitalna kontracepcija
  5. Ženama oboljelim od hormonski ovisnog karcinoma dojke

Ukoliko žena ima obilne ili jako bolne menstruacije, anemiju ili uzima antikoagulantnu terapiju, IUD s dodatkom bakra nije prvi izbor kontracepcije.

Kome će se preporučiti LNG-IUD?

1. Ženama s vrlo obilnim menstruacijama s posljedičnom anemijom
  2. Ženama u predmenopauzi jer osim zaštite od trudnoće sprečava pojavu disfunkcijskih krvarenja
  3. Kod većine korisnica smanjit će se bolnost menstruacija
  4. Za liječenje dokazane hiperplazije endometrija
  5. Može se primijeniti kao hormonsko nadomjesno liječenje uz dodatak estrogena

IUD nije prvi izbor kontracepcije za mlade žene koje nisu rađale

Može se preporučiti jedino ako zbog bolesti drugi oblici kontracepcije nisu mogući.

Mlade žene imaju veći postotak trudnoća, spontanih ekspulzija, krvarenja i boli nego u ostalih korisnica.

Zbog češćeg mijenjanja partnera veći je rizik spolno prenosivih bolesti, mogućeg razvoja zdjelične upalne bolesti i posljedične neplodnosti.

Cu-IUD se neće primijeniti:

• ako se sumnja na ranu trudnoću
  • kod nerazjašnjenih vaginanih krvarenja
  • ako je žena u zadnja tri mjeseca prebolila upalu jajnika i jajovoda, imala upalu maternice u babinju ili pobačaj uzrokovan upalom
  • ako se sumnja na karcinom vrata maternice ili endometrija
  • kod anomalija građe maternične šupljine
  • alergije na bakar

Postupak umetanja IUD-a

Prije postavljanja "spirale" potrebno je napraviti ginekološki pregled i ultrazvuk kako bi se isključila rana trudnoća ili upala što su glavni razlozi da se postavljanje "spirale" odgodi. Papa test je potrebno učiniti ako je prošlo više od godinu dana. Iako nije obavezno, dobro je prije postavljanja spirale napraviti mikrobiološku analizu briseva vrata maternice.

Ženama koje su sklone upalama spolnih organa, IUD nije prvi izbor kontracepcije.

Ako je žena preboljela upalu jajnika i jajovoda, treba proći barem tri mjeseca da bi se procijenilo da li se spirala može postaviti bez rizika.

• umetanje IUD-a se preporučuje tijekom ili neposredno nakon menstruacije
  • u sterilnim uvjetima
  • lokalna anestezija najčešće nije potrebna
  • antibiotska zaštita nije nužna
  • prije ili nakon postupka može se popiti lijek protiv bolova (ibuprofen, ketoprofen i sl.)
  • nakon isteka 5 godina, u istom aktu se odstranjuje postojeći i postavlja novi IUD
  • može se postaviti 4 – 6 tjedana nakon vaginalnog poroda te najmanje 6 tjedana nakon carskog reza

Poteškoće u prvim mjesecima primjene:

• moguće spontano izbacivanje iz maternice (češće ako postoje miomi ili neprepoznate anomalije maternične šupljine)
  • moguća upala
  • u prvih 3 – 6 mjeseci moguća su iregularna krvarenja i grčevi - može se primijeniti lijek iz skupine nesteroidnih protuupalnih (npr ibuprofen, ketoprofen, diklofenak i sl.)
  • kod 2-3 od 100 korisnica LNG-IUD-a mogu se javiti promjene tjelesne težine, akne, mučnina ili glavobolja

Prvu kontrolu nakon umetanja IUD-a treba napraviti za oko mjesec dana, a daljnja učestalost kontrola se procjenuje individualno.

Piše: Jadranka Belan Žuklić dr.med., specijalist ginekologije i porodništva

Poliklinika Eljuga - Teme - Sve