OBAVEZAN TEKST ZA SVE TRUDNICE! Jedite kvalitetno za dvoje, ali ne dvostruko!

Trudnoća je “drugo stanje” mnogih fizioloških funkcija pa tako i metabolizma žene.

Majka i plod komuniciraju putem posteljice u kojoj se stvaraju brojni hormoni koji utječu na stalno prilagođavanje metabolizma majke potrebama rastućeg ploda (fetusa).

Možemo reći da plod i posteljica upravljaju fiziološkim funkcijama majke na način da štite plod od mogućeg nedostatka pojedinih hranjivih tvari neophodnih za normalan rast i razvoj. Ako majka ne unosi dovoljno pojedinih hranjivih tvari, najprije će se iscrpiti rezerve u njezinom tijelu, a potom će se mijenjati i metabolizam fetusa, što mu osigurava preživljavanje u nepovoljnim uvjetima, ali će imati štetne posljedice za dugoročno zdravlje djeteta.

Više...