Liječenje proširenih vena

Proširene površinske vene nogu – varikoziteti spadaju među najčešće vaskularne bolesti. Smatra se da do 40% odraslih osoba ima u manjoj ili većoj mjeri izražena venska proširenja na nogama…

Tegobe koje proizlaze iz proširenih vena mogu biti minimalne i predstavljati samo kozmetski problem, no češće bolesnici navode bolove, osjećaj težine u nogama, svrbež, oticanje nogu i sl. Treba napomenuti da intenzitet tegoba nužno ne korelira sa vizualnim opsegom promjena.

Kod dugotrajnih tegoba može doći do promjene boje i kvalitete kože potkoljenice sa stvaranjem ulkusa koji teško cijele i skloni su ponovnom pojavljivanju.

Liječenje venskih varikoziteta zahtijeva individualni pristup bolesniku. U obzir treba uzeti objektivni klinički nalaz, subjektivne tegobe te nalaz dopplera.

Kirurško liječenje, ovisno o navedenim pokazateljima, sastoji se od jednog ili više od navedenih zahvata: ekstirpacija (“stripping”) dijela ili cijele vene safene magne (VSM) ili vene safene parve parve (VSP), ekstirpacije pojedinačnih venskih konvoluta, podvezivanje VSM ili VSP, radiofrekventna ablacija VSM te sklerozacija teleangiektazija i retikularnih vena. O vrsti zahvata ovisi i tip anestezije. To može biti opća, spinalna ili samo lokalna anestezija.

Ovisno o opsegu zahvata bolesnici idu isti ili idući dan doma uz odgovarajuće upute o kompresivnoj terapiji (elastični zavoj ili elastične čarape).