Koji su znakovi infekcije HPV-om?

U većini slučajeva HPV nije opasan i nema nikakovih simptoma. U nekim slučajevima infekcija virusom uzrokuje promjene na stanicama koje se detektiraju Papa testom. Ukoliko prođe dulji niz godina a da se pacijent ne liječi, postoji vjerojatnost da je došlo do promjene normalnih stanica u one koje su preteča malignim. HPV niskog rizika, odn. oni tipovi koji ne uzrokuju karcinom se mogu prezentirati kao kondilomi. Znakovi HPV infekcije se mogu prezentirati tjednima, mjesecima ilil godinama poslije primoinfekcije. Djevojke koje se zaraze u svojim tinejđerskim godinama mogu se prezenztirati bez promjene u stanicama sve do 30-tih ili 40-tih godina, ili mogu uopće ne razviti bilo kakovu abnormalnost stanica.

Pitanja i odgovori - Sve