Može li se produljiti plodnost žene?

Tijekom plodnog razdoblja života bit će odabrano samo 400 – 500 najkvalitetnijih jajnih stanica koje će se ovulacijom osloboditi iz jajnika i biti spremno za oplodnju. Na žalost, svi preostali folikuli s jajnim stanicama podliježu tzv. atreziji (propadanju i razgradnji).

Da bi se ovulacija dogodila potrebna je vrlo precizna interakcija spolnih hormona (estrogena i progesterona), hormona hipofize (FSH i LH) i hipotalamusa (GNRH), ali i brojnih tvari koje se stvaraju i djeluju u samom jajniku.

Na plodnost može utjecati i rad drugih žlijezda sa unutarnjim izlučivanjem – štitnjača, nadbubrežna žlijezda, ali i masno tkivo koje nije samo čimbenik fizičkog izgleda već svojim hormonima utječe na funkcioniranje mozga i hipotalamusa, a time indirektno i jajnika.

Više...